In gesprek met laureaten WOAW 2024

publish date
06.02.2025
???module.newsItem.label.themes???

In een recent interview spraken we met de laureaten van de WOAW 2024, recent afgestudeerden Fauve Cornips en Yasmine El Idrissi, en de onderzoekers Robin de Ridder, Nele Maes en Omar Kashmiry. Beide teams werden bekroond voor hun innovatieve benaderingen van actuele woonvraagstukken.

Vertel eens wat meer over jullie idee en het ontstaan ervan.

Fauve Cornips en Yasmine El Idrissi: Tijdens onze studies aan de Universiteit Antwerpen merkten we dat bepaalde woningtypes niet altijd aansluiten bij de culturele gebruiken van diverse gemeenschappen. In onze thesis onderzochten we de relatie tussen architecturale typologieën en de woongewoonten van Marokkaanse gezinnen in Borgerhout. Dit bracht ons tot het inzicht dat er behoefte is aan woningen die beter inspelen op de diverse culturele achtergronden in onze samenleving. Nu willen we dat breder onderzoeken in de stadsregio Turnhout, een diverse omgeving waar veel gemeenschappen samenleven.

Robin de Ridder, Nele Maes en Omar Kashmiry: We zagen dat er in Vlaanderen zo’n 450.000 woningen méér zijn dan het aantal huishoudens. Elk jaar worden er dubbel zoveel woningen als huishoudens bijgebouwd, wat niet alleen toekomstige leegstand creëert, maar ook een grote klimaatimpact heeft. Tegelijkertijd wordt het voor lagere inkomensgroepen steeds moeilijker om een dak boven hun hoofd te vinden, terwijl wonen een basisrecht is. Dit bracht ons op het idee om via fiscale hervormingen leegstand aan te pakken en zo wonen betaalbaarder te maken.

Hoe onderscheidt jullie idee zich van andere initiatieven die er al zijn?

Fauve Cornips en Yasmine El Idrissi: Ons onderzoek combineert architectuur met antropologie. We willen inzicht krijgen in hoe huishoudens met diverse culturele achtergronden beschikbare woningtypes eigen maken. Hoe ervaren mensen hun thuis? Wat maakt een buurt betekenisvol voor hen? Hoe eenvoudig of complex is het om een woning aan te passen aan specifieke culturele of gezinsbehoeften? En stuiten bewoners op belemmeringen in regelgeving of beschikbare ruimte? Door deze kennis te delen, helpen we ontwerpers en beleidsmakers om inclusievere woningen en woonomgevingen te creëren.

Robin de Ridder, Nele Maes en Omar Kashmiry: In plaats van te focussen op het bouwen van nieuwe woningen, richten wij ons op het herverdelen van de bestaande woonvoorraad via fiscale maatregelen. Door hogere belastingen te heffen op leegstaande woningen en belastingvoordelen te bieden voor effectief bewoonde panden, willen we de woningmarkt toegankelijker maken zonder extra bouwprojecten.

Hoe sluit jullie idee aan bij het provinciaal woonbeleid?

Fauve Cornips en Yasmine El Idrissi: Ons onderzoek sluit aan bij de provinciale ambitie om een diversiteit aan woningtypes te stimuleren, met bijzondere aandacht voor kwetsbare doelgroepen. Door inzicht te bieden in de woonbehoeften van diverse culturele gemeenschappen, kunnen beleidsmakers, ontwikkelaars en architecten bewuster én inclusiever ontwerpen en plannen.

Robin de Ridder, Nele Maes en Omar Kashmiry: Onze voorgestelde fiscale hervormingen bieden de provincie een instrument om leegstand en onderbenutting van woningen aan te pakken. Ook de Vlaamse overheid en lokale besturen hebben mogelijkheden om dit idee in de praktijk te brengen. Wat de output van het traject betreft, zullen we ook met die realiteit rekening houden.

Waarom vonden jullie het belangrijk om mee te doen aan WOAW?

Fauve Cornips en Yasmine El Idrissi: Dit is voor ons een mooie kans om in dialoog te gaan met experts en beleidsmakers en samen na te denken over hoe we wonen inclusiever kunnen maken. Dankzij WOAW kunnen we ons onderzoek verder uitbreiden en onder de aandacht brengen van een breder publiek.

Robin de Ridder, Nele Maes en Omar Kashmiry: Oproepen zoals WOAW zijn nuttig en nodig omdat ze ideeën ondersteunen die op de markt weinig kans krijgen. Daarnaast biedt WOAW ons zowel een uitwisseling met de begeleidende woonexperts als een platform om de provinciale politiek over dit thema aan te spreken. Zo hopen we dat onze boodschap breder verspreid raakt dan wanneer we op ons eigen eilandje onderzoek voeren.

Jullie krijgen een startbudget van 5000 euro en een jaar lang begeleiding door woonexperts. Wat hopen jullie er op het einde van het traject uit te halen?

Fauve Cornips en Yasmine El Idrissi: We streven ernaar om concrete aanbevelingen te formuleren voor het ontwerpen van woningen die beter aansluiten bij de behoeften van diverse culturele gemeenschappen. Daarnaast hopen we bewustwording te creëren bij beleidsmakers en ontwerpers over het belang van culturele diversiteit in woningontwerp.

Robin de Ridder, Nele Maes en Omar Kashmiry: We willen een open en krachtig maatschappelijk en politiek debat over betaalbaar wonen op gang brengen. Dit thema verdient meer dan enkel technische oplossingen; het vraagt om fundamentele keuzes over hoe we wonen organiseren. We hopen dat dit interview daar alvast een eerste kleine aanzet toe kan geven.